Tavaszi Boróka kupa

3.-4.3.2012, Bócsa

ukázka mapy M21Aukázka mapy M21A

Pořadatel: Hegyisport Szentendre Egyesület és Kalocsai SE
Mapa: Zöldhalom, 1:10000, E 2m

     První větší závody se konaly v Maďarsku v mém oblíbeném terénu jalovcových bludišť u vesnice Bócsa. Letos díky účasti nejen české repre měly závody o dost vyšší úroveň, přijeli prodejci O-sortimentu, byly online výsledky a nechyběl fajn zásobený bufet. A oproti minulým letům vyšlo i počasí - azůro a teploty kolem deseti stupňů.
      Nevim, jestli si začínám na zelené bludiště zvykat, ale jediné, co nevyšlo podle mého gusta, byly tratě. U sobotní zkrácené tratě se to vcelku dalo čekat, jalovce tam střídá borovicový lesík pod 5/km, takže běžci se rozběhli a slabší mapaři se mohli chytit. Zas některé dohledávky byly opravdu výživné, nějaké tři minutky jsem nechal na 4, kdy jsem se pár kroků před ní rozhodl ujistit se v dohledávce na blízkém vršku. Ale nevadí, neděle byla jistota kvalitního mapařského zážitku.
      To, že v normálním lese se staviteli náročná trať podaří málokdy, je fakt. Že v krasovém, skalnatém nebo jalovcovém terénu není problém postavit vynikající trať skoro vždy, je taky známo. Ovšem aby se dílo podařilo, musí mu stavitel nějaké úsilí věnovat vždy v obou případech! A mám pocit, že v neděli stavba tratí moc práce nedala. Už postup na dvojku v podstatě zabil důvod, proč jsem na závody přijel. A běhat v písku po cestách to rozhodně nebylo. V minulých ročnících to bývalo o jemné mapařině na postupu i v dohledávkách, kdy dlouhým postupem s často několika volbami trať získala na zajímavosti. Tento rok se volby nekonaly a ani dohledávky (ano, v zeleném vždy náročné, ale...) mě nedaly víc práce, než jindy v jiných lesích. Skóre 10 kontrol v zeleným a zbytek do 25 jednoduše nalezitelný mi přišel trochu jako mrhání tímto krásným terénem.
      Celkové výsledky přesto nejsou úplně špatné, 23. z 62 je v dané konkurenci pro chodce mého formátu jistě povzbudivé. Jen si asi dám pár let od Zöldhalom pauzu, aby mě tam mělo příště ještě co překvapit.
     

Leštínský Tomáš (DOB7801)