Öszi Boróka kupa

19.-20.11.2011, Kaskantyú

ukázka mapy M21Aukázka mapy M21A

Pořadatel: Hegyisport Szentendre Egyesület, Kalocsai SE
Mapa: Zöldhalom, 1:7500, 1:10000, E 2m

     Boróka kupa. Kdo nebyl, nepochopí! Ale když jarní verze těchto mapově ultra těžkých závodů trochu pokulhávala za svou pověstí otevřeným běhvým terénem, podzim se vrátil ke kořenům a připravil pro fajšmekry půlky střední Evropy mapovou lahůdku v podobě dvoudeních závodů s centrem v pískovišti za vesnicí Kaskantyú. Závody mají v Maďarsku formát zimní ligy, takže se nikdo z pořadatelů neobtěžuje s parkováním nebo stavěním shromaždiště, přesto je v centru vše, co účastník takovéto akce potřebuje, tedy vyčítání, šipka na start a skromně zásobený stánek.
      Dnešní akci i přálo počasí (nebyl sníh) a v bezvětří teplota lehce nad nulou nevadila.
      První den proběhl vcelku bez zádrhelů. V mapě měřítka 1:7500 se nádherně četlo a na můj vkus to byl malinko běžáček (s vyjímkou přibrždění v kolečku samozřejmě). Dost se dalo obíhat, no a závěrečný letecký pytlík si stavitel mohl odpustit, protože když už jsem si mezi jalovci založil malý autobus, tak aby mi za odměnu tady ujel, to se mi moc nelíbilo. Ale nakonec i tak spokojenost, průměr jsem dostal pod 10/km a nezaznamenal jsem žádnou větší chybu.
      Druhý den už jsem si užil víc. Jednička lákala k obíhačce, no ale přece po tom, co se mi včera tak dařilo, nepůjdu zbaběle kolem. Varovné světýlko vzadu v hlavě sice výstražně blikalo vzpomínkou na minulý zážitek, který tu posledně vyústil v můj nevětší kufr v životě. Ale však jsem přijel pro zážitek, ne pro vítězství, takže jsem se vydal +- rovně. Po chvíli prolézání jalovců se mi to zdálo už nějak daleko, no uklidňoval jsem se měřítkem mapy (dneska desítka, všechno je dál). Ale přece jen nejistota byla solidní. Naštěstí opodál za křovím asi už delší čas kroužila nějaká dvojice závodníků a zrovna když jsem se přiblížil na doslech, jeden z nich kontrolu našel. To bylo těsný! Razím a běžím, borci za mnou. 2,3,4 a 5 razíme spolu, tak pojímám podezření. Na 6 nevolím pro "docenty" (lehčí než 100 kg) ideální postup, takže oba s tím, že skrz houževnaté pichlavé jalovce to je pěkně blbá cesta, mě opouštějí a jdou si po svých. Paráda. Jen teda těch 50m nejtmavší zelenou byl trochu porod, ale vyplivlo mě to na cestě, takže hurá pro šestku. Tam mě chlapci teda opět dotáhli, taxem to už nevydržel a optal se, co že běží. A že prej M21A. No super! Nejedu takovou dálku, abych teď dvě hodiny dělal dvěma zoufalcům průvodce. Začal jsem se tedy vážně zabývat tím, kde se jich zbavím. Během to nepřipadalo v úvahu, takže to zkusíme mapou. No jo, ale kde a jak? Můj problém se však nečekaně elegantně vyřešil sám ještě před sedmičkou. Chlapci mě na delším postupu v písku po kotníky kolegiálně cukli nějakých 50 metrů. Ještě jak lezli do roští jsem jim viděl záda. Naštěstí pro mě ale minuli tu správnou větev, pod kterou byla kontrola a byli sprostí opodál za neprostupnou hradbou zelené barvy, skýtající naději, že i když uslyší, jak ji razím, tak mě hned tak nedostanou. A kdyby i jo, byla tu ještě osmička, taky solidní mapařinka (Nika tu nechala 10 minut). Takže postup na 9 konečně zase sám! :)
      Pak se chvíli nic moc nedělo. I když jsem šel sám, dost mě iritovaly houfy důchodců a amatérů hlasitě si sdělujících, kde se kolem jaká kontrola jimi právě šťastně naleznuvší nachází, takže radost z dohledávky byla jen na každé druhé až třetí kontrole. Po výměně mapy se trať dostala do oblasti toho slavného kufru. Ale na mě si už nepřijdou! Kousek na V od 14 je ta oplocenka, co jsem se u ní loni našel, takže v klidu a rozvážně si pro 14 docházím. To samý 15, na jistoru, s respektem. A daří se. Na 16, 17 a 18 mě doprovází Katka, co běží kolem a má ty postupy stejný. Začínám se docela těšit do cíle, začíná mi být trochu zima. Pytlík je v terénu ze včerejška, dálnici mezi jalovcem bezchybně nacházím a z posledních sil běžím. Vidina cíle je stále silnější, což se projevilo dekoncentrací a největší chybou dneška. Postup 24-25 bych šel normálně rovně. Ale po bez mála dvou hodinách hlava řekla NE, půjdeš na SZ na tu cestu, co už znáš a po ní až skoro ke kontrole. Ale maje místo buzoly v cestě hradbu křoví, točil jsem se točil, až mě to vyplivlo na SV cestičce. Bazmég! Zadoufal jsem, že mě toto zaváhání nepřipraví o bednu a s předsevzetím, že si dám pozor, jsem už vcelku na jistotu a pohodu za 130 došel pro druhé místo.
      Po čaji, pivu, chlebu se sádlem a vyhlášení jsme odjížděli ze závodů maximálně spokojení, vyblbnutí a s tím, že na jaře, kdy se pořadatelé vrátí do Bócsi, si sem určitě pojedeme znova zazávodit. Kdo se přidá? :D
     
      (výsledky zde: http://www.astrois.hu/boroka-osz/2011/index.html)

Leštínský Tomáš (DOB7801)