Tavaszi Boróka kupa

26.-27.2.2010, Tázlár

M21AM21A

Pořadatel: Hegyisport Szentendre Egyesület, Kalocsai SE
Mapa: Tázlár, Akadémiai-erdő (1:7500, 1:10000, E 2m)

     Boróka kupa - jarní verze těchto tradičních závodů v netradičních terénech se konala poslední únorový víkend poblíž města Kiskunhalás na jihu Maďarska. Loni to byl pro mě velký zážitek, takže jsem se rozhodl akci letos zopakovat.


      Pořadatelé bohužel pro mě posunuli centrum závodu o pár kilometrů jižněji, což znamelano méně jalovců a méně zábavy. Písečné duny ale zůstaly, a když vegetace bylo poskrovnu, byl to neuvěřitelný leťák. Navíc den před závody nasněžilo, a tak si mapy užívali především první startující, pro ostatní to bylo už jen přehazování vyhýbek ve vyběhaných pěšinkách. I tak bylo ale třeba dávat pozor a neustále držet kontakt s mapou. Sobotní zkrácená trať (9.3km) se mi i přesto líbila, potěšila solidní forma s průměrem kolem 5.5/km, mapově bez větších záseků, což v elitě dalo časem 56:16 na osmé místo.
      Druhý den to samé, jen skoro dvakrát delší. Na východě mapy se nějaký ten jalovec konečně našel, takže tam to chtělo kromě kontaktu s mapou i špetku taktiky, jestli obíhat nebo rvát skrz zelenou. Potěšil ultradlouhý postup na druhý konec mapy a kontroly sem tam vtipně ukryté z náběhové strany jalovcem, z druhé pískovou dunou. A zase nutnost po celou dobu závodu soustředění na mapu. U 22 jsem se nesoustředil úplně zcela, páč cíl už se blížil, tak jsem se nějak zasnil a hnedle z toho byly tři trestné minuty, když jsem nezaznamenal, že míjím špatnou kupu a hledal lampion o 50m vedle. Smůla. Takhle to mohlo být těch 14.3km (celkem naběháno o tři kiláky víc) i pod 100 minut. Nevadí. Na celkové výsledky to naštěstí nemělo vliv, osmé místo jsem udržel.
      Jako předsezónní trénink tato akce neměla chybu, nechyběl mapově náročný terén, přesná a čitelná mapa a milí pořadatelé, dost důvodů, proč se tam za rok zase vrátit.
      PS: jen pro představu, co v reálu znamenala značka "bílý" les...

     

Leštínský Tomáš (DOB7801)