"Na tý louce zelený"

patří bezesporu mezi nejznámější a nejhranější operety u nás, a to i přes všechny úsměšky směřované na tento divadelní žánr. Mluvím o ochotnickém divadle, protože muzikály si mohou dovolit jen profesionální kamenná divadla se širokou základnou profesionálních zpěváků a herců, pochopitelně i s patřičným vstupným.

"Louka" byla poprvé uvedena v Tylově divadle v Praze v Nuslích 28. června 1935 v režii Bolka Prchala. Orchestr dirigoval Ladislav Macák. Titulní roli hajného Štětivce proslavil Ferenc Futurista. 19.října 1935 tato zpěvohra dobyla i hlavní centrum světové operety - Vídeň. Za ní pak následovaly další evropské scény, zejména německého jazykového okruhu.

Vznik této operety je logickým důsledkem obrovské konjuktury divadelní zábavy dvacátých a třicátých let minulého století. Jako houby po dešti tehdy vyrůstaly kabarety a revue. Všude, ale zejména v Praze, byla diváků nabízena tu více, tu méně kvalitní podívaná. Publikum bylo pro podnikatele jediným směrodatným vodítkem, kritériem, co produkovat, a to si žádalo současný český, ale hlavně zábavný příběh. Pravá chvíle pro autory: Beneše – Tobise – Špilara – Mírovského - Rohana. Dovedli vymyslet současný příběh, takový, jaký se mohl objevit i ve filmu. Navíc příběh, který se hodil pro hudební zpracování. Tuto hru dokázali obsadit vděčnými postavami, divadelně působivými situacemi a nápaditými a "chytlavými" písničkami.

"Louka" se hrála v Dobrušce poprvé v roce 1935, a to divadelním souborem "SOS". V roce 1936 tutéž hru předvedl ve svém nastudování divadelní soubor "Sokol" v nově zbudované Sokolovně. Naposledy v roce 1982 v kulturním domě divadelní soubor "F.A.Šubert". (V hravní roli Štětivce tu perlil Vladislav Balcar.)
Vážení diváci, věříme, že i dnes, po osmdesáti letech, "Louka" neztratila nic ze své úsměvnosti, a že si s námi rádi zazpíváte " Já bych chtěl mít tvé foto..." 
nebo " Láska je jak rozjetý vlak ..."

Písničky Járy Beneše uslyšíte v novém aranžmá - pro náš divadelní soubor - od Josefa Pepy Kováříčka.